Zápisky z Vietnamu V. Bac Ha

18. září 2016

Bac Ha – horské městečko vyhlášené svými nedělními trhy. Své výrobky zde prodává zejména etnikum Květinový H’mongové. Trhy jsou plné barev – ráj pro fotografy. Jelikož milujeme barvy, nesmíme tyto trhy samozřejmě zmeškat. Z Hanoje se sem dostáváme nočním vlakem. V přestupním městečku Lao Cai (mimochodem je to hraniční přechod s Čínou), pak sjednáváme u vlakového nádraží taxi za 300.000 Đ (!!!). Z Lao Cai jedeme do Bac Ha cca 2 hodiny. Jízda skrz hory stojí za to, parádní výhledy. Ale… Pokud do Bac Ha plánujete též cestu, tak jak vylezete z vlakového nádraží, jděte pořád rovně za nosem, přes silnici pořád rovně až narazíte na autobusové nádraží. Za cestu busem zaplatíte totiž o 250.000,- Đ méně… A nebo smlouvat 😉

V Bac Ha chvilku procházíme trhy a jelikož jsme hladový a Adli chce pořád zkoušet něco nového, dáváme něco, co vypadá strašně divně. A chutná to šíleně! Nedá se to jíst! Nějaký vývar z vnitřností + ty vnitřnosti. Přisedá nějaký místní týpek a nalévá nám panáky. Něco mumlá. Pak odsedne a přisedne jiný, zase nalévá panáky. Nevím jestli se nás snaží opít, ale na to sníst to jídlo to nepomáhá. Na to by to chtělo daleko silnější pálenku.

Každopádně posíleni místní pálenkou na prázdné žaludky ten slaboučký „špiritus“ docela i zabírá 🙂

Z okolních vesnic přicházejí místní prodávat na trhy
Trhy jsou proslulé zejména prodejem dobytka.
A to jsou oni – Květinový H’mongové. Ženský „kroj“ je nádherný. Z barev celkově převažují hlavně růžová, fialová a zelená.
Trhy v Bac Ha jsou plné barev.
Pokud milujete barvy, tady se vám bude vážně líbit – polštářky, peněženky, kabelky. Mimochodem, kdo má ode mě náramky z Vietnamu, tak ty pochází z tohoto regionu (až na dvě výjimky)
Veliké přehozy. Jeden kus stál tuším na přepočet 600,- Kč. Na zeptání to byly nakonec dva za 800,-. Jenže… 1) vůbec netuším co bych s tím dělal a 2) zredukovat si místo v malém baťůžku po zbytek pobytu ve Vietnamu taky nebylo úplně dobré… Pokud chcete nakupovat, krosnu sebou 😉
Na trhu nemají jen barevné látky, k dostání jsou i barevné misky
Místní holiči v praxi. Zubaře (obdobný „stánek“) jsme nepotkali
Trh s ptáky. A byl o ně ohromný zájem! V pozadí si všimněte typické budovy – úzký dlouhý vysoký dům. O nich někdy jindy.
Trh s koníky. Neplánovaným družením se na trzích jsme přišli o trh s buvoly 🙂